Sources |
- [1S] Facebook - Krzysztof Fornalski, Krzysztof Fornalski, (Facebook), krzysztof.fornalski@gmail.com.
- [2S] Monografia historyczna Kunowa, ks. Aleksander Bastrzykowski, (Druk W. L. Anczyca i spółki w Krakowie), 118 (Reliability: 2), 1939.
"Michał Szumliński, zesłany do tobolskiej gubernji, okręgu tarskiego, wołosti Słobodnikowa, wrócił do kraju, nazywano go tu < Kacapem> dla odróżnienia od Józefa Pałkiewicza (sybiraka), pochowany na cmentarzu w Kunowie, w pobliżu mogiły w nogach ks. Jana Dąbrowskiego, stosownie do jego życzenia."
Nie jest powiedziane czy ten Michał Szumliński jest jakoś spokrewniony z Michałem, który należał do rodziny Szumlińskich (syn Stanisława Szumlińskiego) Niemniej okres życia obu Michałów się w miarę zgadza.
- [3S] http://powstanie1863.zsi.kielce.pl, Jerzy Kowalczyk, (http://powstanie1863.zsi.kielce.pl), 41 368 57 52., http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/index.php?id=k23 (Reliability: 1), maj 2013.
"Obok płyty nagrobnej ks. Antoniego Dąbrowskiego, po lewej stronie, położona kamienna płyta nagrobna z napisem: MICHAŁ SZUMLIŃSKI ŻYŁ LAT 74 ZM. DNIA 22 CZERWCA 1914 POKÓJ JEGO DUSZY Ś.P. STEFAN SZUMLIŃSKI ZYŁ L. 71 ZM. 30 V 1864 R. Michał Szumliński był uczestnikiem powstania z 1863 roku. Został zesłany do tobolskiej gubernii, do wioski Słobotnikowa w okręgu tarskim. Wg. opracowania Z. Strzyżewskiej (Zesłańcy...) - Michał Szumliński znajduje się w wykazie 11 transportu zesłańców. Powrócił do kraju, zamieszkał w Kunowie. Miejscowi nazywali go "Kacapem". Zmarł 22 VI. 1914 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
należy zauważyć, że źródło to jest dopełnieniem źródła z monografii historycznej Kunowa, zawiera lata życia tego samego Michała Szumlińskiego, ze wskazaniem nagrobka. Ztego źródła wynika, że Michał Szumliński w momencie wybuchu powstania styczniowego miał 23 lata.
|